Zasady postępowania podczas kontroli policyjnych

Zasady postępowania podczas kontroli policyjnych

KIEDY ZATRZYMUJEMY SIĘ DO KONTROLI?

  • W obszarze zabudowanym do kontroli każdy pojazd może zatrzymać lizakiem (w dzień) lub latarką z czerwonym światłem (w nocy) umundurowany lub po cywilnemu policjant.
  • W obszarze niezabudowanym do kontroli każdy pojazd może zatrzymać lizakiem (w dzień) lub latarką z czerwonym światłem (w nocy) wyłącznie umundurowany policjant. Sygnał do zatrzymania może być również podany z jadącego radiowozu przez krótkotrwałe włączenie niebieskiego światła błyskowego i sygnału dźwiękowego o zmiennej tonacji.

JAK POSTĘPOWAĆ PODCZAS KONTROLI?

  • Pamiętajmy, aby po zatrzymaniu pojazdu trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że żąda tego od nas policjant.
  • Na polecenie kontrolującego wyłącz silnik pojazdu, włącz światła awaryjne lub postojowe.
  • Na żądanie okazać dokumenty.

Policjant przy kontroli winien nam się przedstawić.

KIEDY POWINNIŚMY BYĆ OSTROŻNI?

  • Wątpliwości winna wzbudzić próba zatrzymania do kontroli poza obszarem zabudowanym przez osoby poruszające się samochodem cywilnym, wyposażonym jedynie w lampę błyskową lub przez osoby  w ubraniu tylko zbliżonym wyglądem do munduru policyjnego. Gdy okoliczności wydają się mocno podejrzane należy kontynuować jazdę do najbliższego posterunku policji lub miejsca gdzie można spotkać inne osoby (stacje paliw, przydrożny bar lub zajazd). Tam powiadamiamy o zdarzeniu policję.

Pamiętajmy jednocześnie, że nie powinniśmy zatrzymywać się w odludnych miejscach i reagować na dawane przez innych znaki świadczące o tym, że rzekomo coś złego dzieje się z autem. W razie podejrzeń należy telefonicznie lub osobiście poinformować policję.

Powrót na górę strony