Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krzyże Zasługi za Dzielność dla ełckich policjantów

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe osobom ratującym ludzkie życie i mienie. Krzyżem Zasługi za Dzielność zostali wyróżnieni policjanci kryminalni z Ełku, którzy uratowali mieszkańców kamienicy zagrożonej wybuchem gazu.

20 czerwca 2022 roku w Pałacu Prezydenckim odbyło się wręczenia odznaczeń państwowych dla osób ratujących ludzkie i mienie. Wśród odznaczonych znalazło się 3 policjantów – w tym 2 z Ełku.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczenia wręczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Minister Andrzej Dera.

Funkcjonariusze kryminalni z Ełku w 2020 roku podczas wykonywania działań służbowych w jednej z kamienic na terenie miasta po wejściu na klatkę schodową wyczuli zapach gazu. Z uwagi na zagrożenie wybuchem policjanci ewakuowali niczego nieświadomych mieszkańców. W budynku było 10 osób i zwierzęta domowe. Policjanci natychmiast otworzyli okna w mieszkaniach i na klatce schodowej oraz wezwali na miejsce pogotowie gazowe. Jeden z policjantów jest wykształconym ratownikiem medycznym, więc sprawdził stan osób ewakuowanych. Pomoc przyszła w samą porę. Dzięki szybkiemu i skutecznemu działaniu usterka została usunięta, a mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów.

Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w roku 1928 przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest między innymi funkcjonariuszom Policji i Straży Pożarnej za czyny popełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.


 

  • krzyż zasługi za dzielność
Powrót na górę strony