Policja przypomina- wypalanie traw jest niedozwolone
Co roku na przełomie zimy i wiosny policjanci odnotowują liczne przypadki pożarów mających związek z wypalaniem traw. Palące się w niekontrolowany sposób suche pozostałości roślinne mogą stanowić poważne zagrożenie pożarowe, szczególnie jeśli w pobliżu znajdują się lasy, budynki mieszkalne czy zakłady przemysłowe. Konsekwencje w postaci grzywny to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać osoby wypalające trawy.
Każdego roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypaleniem traw i nieużytków rolnych. Wzniecony pożar zagraża ludziom i ich dobytkowi, płoną lasy i giną zwierzęta. Nieuwaga, nagła zmiana kierunku wiatru lub niekorzystne ukształtowanie terenu mogą spowodować pożar, którego opanowanie możliwe będzie jedynie przez jednostkę Państwowej Straży Pożarnej.
WYPALANIE TRAW JEST NIEDOZWOLONE!
Ustawa o ochronie przyrody zabrania wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Osoba, która wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny. Dodatkowo osobie, która wypalając trawy spowoduje zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach może grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar lub stworzy bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt czy roślinności, wtedy ten czyn traktowany jest jako przestępstwo i grozi za to kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.