Czy wiesz, co powinieneś zrobić przed wyjazdem za granicą? Policja ostrzega przed handlem ludźmi.
Wczoraj w Noclegowni Św. Ojca Pio w Ełku przy ul. Kościuszki 27 została przeprowadzona debata społeczna poruszająca tematykę handlu ludźmi. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Ełku, pracownicy Caritas oraz policjanci .
Handel ludźmi to współczesne niewolnictwo. Liczba ofiar handlu ludźmi w Polsce może wynosić nawet 15 tys. osób. Handel ludźmi może przybierać różne formy. Metody działań przestępczych polegają m.in. na wykorzystywaniu do pracy przymusowej oraz do żebractwa i drobnych przestępstw, handlu organami ludzkimi, wykorzystywaniu do prostytucji. Kodeks karny przewiduje za przestępstwo handlu ludźmi karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 3 lat.
Trafiając w potrzeby mieszkańców miast o wysokim stopniu bezrobocia, przestępcy często werbują ofiary „na pracę”. Sprawcy oferują korzystne warunki zatrudnienia za granicą, nie wymagając żadnych kwalifikacji, ani znajomości języka obcego. Na miejscu okazuje się jednak, że zwerbowane osoby wykorzystywane są do ciężkiej pracy, za którą nie dostają wynagrodzenia. Sprawcy nakłaniają swoje ofiary do niewolniczej pracy poprzez przemoc fizyczną i psychiczną oraz groźby wobec rodziny, która została w kraju.
Jedną z najokrutniejszych form handlu ludźmi jest handel organami. Co roku na świecie przeprowadza się około 10 tys. nielegalnych transplantacji, chociaż na całym świecie handel organami jest zakazany. W Polsce już samo rozpowszechnianie ogłoszeń o sprzedaży organów ludzkich jest zakazane i podlega ścisłej kontroli odpowiednich zespołów operacyjnych.
Celem debaty społecznej były przede wszystkich uwrażliwienie mieszkańców Ełku na wyjazdy do pracy za granicę. Funkcjonariusze zachęcali do odpowiedniego przygotowania się do takiego wyjazdu. Jeśli decydujemy się na wyjazd do pracy za granicę powinniśmy ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia. Dobrze jest zostawić bliskim kserokopię naszych dokumentów tożsamości, wizy, pozwolenia na pracę i innych ważnych dokumentów. Ustalmy z bliskimi częstotliwość i sposób kontaktów, a także hasło, które zostanie użyte w razie braku możliwości przekazania wprost informacji o kłopotach i zagrożeniach.