Światowy dzień trzeźwości
15 kwietnia 2021 r. to Światowy Dzień Trzeźwości. Alkohol jest przyczyną wielu problemów społecznych, przestępstw czy wypadków drogowych, dlatego policjanci włączają się w działania informacyjne. Dziś podczas kontroli na drodze policjanci będą wręczać odblaski promujące życie bez używek.
Światowy Dzień Trzeźwości został ustanowiony, by pokazać i zwrócić uwagę ludziom na to, że alkohol może mieć szkodliwy wpływ na nasze życie.
Celem Dnia Trzeźwości jest promowanie organizacji abstynenckich i działań edukacyjno-informacyjnych w zakresie negatywnych skutków ubocznych nadużywania alkoholu i choroby alkoholowej.
15 kwietnia podczas obchodów Światowego Dnia Trzeźwości policjanci z Ełku podczas kontroli drogowych będą wręczać elementy odblaskowe promujące życie bez używek. Gadżety przekazał Urząd Miasta Ełku.
Ponadto przed Poradnią Leczenia Uzależnień przy ul. Armii Krajowej 29/31 przedstawiciele ełckich organizacji oraz instytucji działających w zakresie profilaktyki uzależnień posadzą krokusy, które są symbolem trzeźwości.
Niestety wciąż bardzo niepokojące są sytuacje, kiedy osoby pod działaniem alkoholu wyjeżdżają na drogę. Policjanci niemal codziennie zatrzymują takie osoby. A trzeźwość za kierownicą jest podstawowym elementem bezpieczeństwa, niezależnie od rodzaju naszego środka lokomocji. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, minimum 5000 złotych grzywny i zakaz kierowania.
Policjanci w codziennej służbie podejmują wiele interwencji związanych z nieodpowiednim zachowaniem osób nietrzeźwych. Osoby, które dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych osób mogą zostać doprowadzone do wytrzeźwienia. W 2020 roku w policyjnych celach w Ełku trzeźwiały 884 osoby.
Za doprowadzenie i pobyt w izbie wytrzeźwień lub jednostce Policji pobierane są opłaty.
Pamiętajmy też, że w Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 roku życia i osobom nietrzeźwym. Złamanie przez sprzedawcę każdego z tych zakazów jest przestępstwem, za które, oprócz sankcji karnych, może być odebrane zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych.
Ważne telefony:
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ełku – 87 732 62 66, która zajmuje się prowadzeniem działań zmierzających do poddania się leczeniu odwykowemu osób, które nadużywają alkoholu.
Przychodnia Leczenia Uzależnień w Ełku – 87 610 20 37 lub 601 475 329, która zajmuje się terapią dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków, hazardu oraz poradnictwem i terapią dla rodzin dotkniętych problemem alkoholizmu, narkomanii (terapia współuzależnienia), kierowaniem na detoksykacje (odtrucie) i zapewnia konsultacje specjalistów: psychologa oraz psychiatry.
Poradnia Rodzinna w Ełku – 87 732 61 11, której zadaniem jest wspomaganie rodziny w sytuacjach kryzysowych oraz w trudnych sytuacjach życiowych. W ramach Poradni mieszkańcy Ełku mogą uzyskać fachową, nieodpłatną pomoc w formach konsultacji psychologicznych, pedagogicznych, indywidualnych dla rodzin z problemem alkoholowym, spotkań grup dla kobiet współuzależnionych, grup DDA, porad prawnych.
Stowarzyszenie Trzeźwego Życia – 518 677 962 (punkt pierwszego kontaktu) oraz 602 331 232 (gr. wsparcia dla kobiet uzależnionych od alkoholu), którego zadaniem jest propagowanie trzeźwego stylu życia, działania na rzecz ozdrowienia moralnego i psychicznego osób uzależnionych od wszelkich nałogów.
Pomarańczowa Linia – 801 140 068 –ogólnopolska infolinia, która udziela informacji i konsultacji dla rodziców i młodzieży, którym picie alkoholu, zażywanie narkotyków lub inne zachowania o cechach uzależnienia utrudniają funkcjonowanie i porozumiewanie się ze sobą.
Wspólnota Anonimowych Alkoholików – 801 033 242 – ogólnopolska wspólnota mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby wspólnie rozwiązać swój problem i pomagać innym w wyzdrowieniu.