Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Co zrobić z bronią po śmierci jej posiadacza?

Policjanci przypomnianą, że osoba posiadająca broń lub amunicję po osobie zmarłej zobowiązana jest do powiadomienia Policji. Wówczas policjanci przekażą informacje o dalszych krokach, które należy podjąć.

Do policjantów zgłosiła się kobieta, która znalazła w mieszkaniu broń po swoim zmarłym mężu. W tej sytuacji kobieta niezwłocznie powiadomiła policję, żeby uzyskać informacje, jak ma dalej postąpić. Policjanci zabezpieczyli dubeltówkę i wdrożyli odpowiednie procedury.  

W związku z tą sytuacją przypominamy, że pozwolenie na posiadanie broni, które miał zmarły nie upoważnia innych osób, choćby jemu najbliższych, do dysponowania i przechowywania tej broni. Niedopełnienie tej powinności może narazić na odpowiedzialność karną na podstawie art. 263 § 2 kodeksu karnego, który mówi „Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palna lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat”.

W każdym przypadku, gdy osoba posiada broń lub amunicję po osobie zmarłej lub w inny sposób wejdzie w jej posiadanie zobowiązana jest do powiadomienia policji.

Powrót na górę strony