Dzielnicowi potwierdzili spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym. Chcesz poprawić bezpieczeństwo w swojej okolicy – skorzystaj z KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA.
Czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Chcesz wiedzieć? Możesz mieć na to wpływ. Reaguj na zagrożenia i podziel się swoimi spostrzeżeniami! W ostatnim czasie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zamieszczono m.in. informację o spożywaniu alkoholu w miejscu niedozwolonym w Nowej Wsi Ełckiej. Zagrożenie sprawdzili dzielnicowi, którzy potwierdzili łamanie prawa. We wskazanym miejscu zastali 3 mężczyzn pijących piwo. Za to wykroczenie panowie zostali ukarani mandatami karnymi.
Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa! „Mapa” jest dostępna także na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Ełku. To narzędzie służące do przekazywania Policji informacji o miejscach i zdarzeniach, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa obywateli.
Przykładem może być informacja zgłoszona w Nowej Wsi Ełckiej. Jako zagrożenie wskazano tam spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym. Dzielnicowi sprawdzili to zgłoszenie i potwierdzili spożywanie alkoholu. We wskazanym miejscu zastali 3 mężczyzn pijących piwo. Za popełnione wykroczenie zostali ukarani mandatami.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:
-informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
- informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:
- bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.
- w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu,
- informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.
Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Mapa funkcjonuje w powiecie ełckim od połowy września. Aktualnie policjanci potwierdzili ponad 30 zgłoszeń. Teraz podejmowane są działania mające na celu wyeliminowanie tych zjawisk. Część zgłoszeń jest jeszcze w fazie weryfikacji. Najczęściej zgłaszane problemy dotyczą: spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonych oraz nieprawidłowe parkowanie. Pojawiają się też inne informacje, np. dot. przekraczanie dozwolonej prędkości. Każde takie zgłoszenie jest weryfikowane przez policjantów.
Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej Policji i tam kliknąć baner z logo Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.
Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.
Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.