Krzyże zasługi za dzielność dla ełckich policjantów
Wasza postawa daje gwarancję tego, że możemy czuć się bezpiecznie w naszym kraju – powiedział minister Mariusz Błaszczak, zwracając się do wyróżnionych krzyżami i medalami funkcjonariuszy podczas wczorajszej uroczystości w siedzibie MSWiA. Krzyżem zasługi za dzielność zostali wyróżnieni policjanci z Ełku: sierż. sztab. Karol Sobolewski i st. sierż. Mariusz Akacki. Policjanci w maju ubiegłego roku ewakuowali mieszkańców palącej się kamienicy, a sami trafili do szpitala.
Krzyże Zasługi za Dzielność nadane przez Prezydenta Andrzeja Dudę, a wręczone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, otrzymało wczoraj 2 funkcjonariuszy z Ełku. Sierż. sztab. Karol Sobolewski i st. sierż. Mariusz Akacki policjanci z ruchu drogowego w maju ubiegłego roku mieli monitorować przebieg wyborów. Około godziny 09.00 podczas patrolowania centrum miasta zauważyli dym i płomienie wydobywające się z okna kamienicy przy ul. Mickiewicza. Natychmiast powiadomili o tym fakcie oficera dyżurnego Policji i ruszyli udzielać pomocy mieszkańcom tego budynku. Z narażeniem własnego życia, pomimo wysokiej temperatury i bardzo dużego zadymienia, weszli do palącej się kamienicy. Funkcjonariusze ewakuowali 8 osób. Udzielając pomocy sami ulegli podtruciu dymami pożarowymi i trafili do szpitala.
Minister Mariusz Błaszczak podkreślał podczas uroczystości, że postawa wyróżnionych zasługuje na najwyższe uznanie, a funkcjonariuszy można wprost określać mianem „bohaterów”. - Przystępując do służby ślubowaliście, że będziecie stać na straży bezpieczeństwa obywateli, że będziecie służyć nawet w sytuacjach, które grożą narażeniem Państwa życia – powiedział minister Mariusz Błaszczak. – Jesteście wierni tej przysiędze – dodał.
Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w roku 1928 przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest między innymi funkcjonariuszom Policji i Straży Pożarnej za czyny popełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.