Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie działań związanych z przeciwdziałaniem przemocy domowej – analiza Niebieskich Kart

W ubiegłym roku policjanci z Ełku założyli 136 „Niebieskich Kart”. Liczba ta, choć mniejsza w porównaniu do roku 2023, to jednak pokazuje, że przemoc domowa wciąż jest realnym problemem społecznym. Policjanci w przypadku stwierdzenia zagrożenia dla domowników nakazują agresorowi natychmiastowe opuszczenie mieszkania oraz zakazują zbliżania się i kontaktowania się z osobami dotkniętymi przemocą. W 2024 roku policjanci z Ełku z takich uprawnień skorzystali aż 66 razy.

Przemoc domowa to jedno z najtrudniejszych wyzwań społecznych, które wymaga interdyscyplinarnego zaangażowania.

Jest to poważne zagrożenie, bo dotyka całych rodzin. Policja, odgrywa istotną rolę w przeciwdziałaniu i zwalczaniu tego zjawiska.

Jednym z najważniejszych narzędzi w tym zakresie jest procedura „Niebieskie Karty”, która zapewnia kompleksową diagnozę sytuacji rodzinnej i podejmowanie działań wielu instytucji.

Jak to wygląda w liczbach?

W roku 2024 policjanci w powiecie ełckim założyli 136 formularzy „Niebieska Karta”.

Jest to mniej formularzy w stosunku do roku 2023 – 168 „Niebieskich Kart”.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło przemocy wobec kobiet 51%, jednak istotnym problemem pozostaje także przemoc wobec dzieci – 35% zgłoszeń.

Niebieska Karta” – jak działa?

Procedura „Niebieskie Karty” została stworzona z myślą o zapewnieniu systemowego podejścia do problemu przemocy domowej. Uruchamiana jest w przypadku podejrzenia przemocy. Dokument trafia do zespołu interdyscyplinarnego w danej gminie, w skład którego wchodzą przedstawiciele Policji oraz różnych instytucji (takich jak ośrodki pomocy społecznej, szkoły, służba zdrowia, organizacje społeczne). Dzięki temu możliwa jest wielopłaszczyznowa pomoc.

Policyjne nakazy/zakazy

Policjant ma prawo wydać wobec osoby stosującej przemoc domową nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia i zakaz zbliżania się mieszkania, zakaz zbliżania się do osoby, zakaz kontaktowania lub zakaz wstępu.

Ma to na celu szybkie izolowanie osoby stosującej przemoc w rodzinie. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie dotkniętej przemocą i odseparowanie jej od agresora. W każdym przypadku to sprawca przemocy opuszcza mieszkanie.

Policjanci z Ełku w ciągu minionego roku aż 62 razy korzystali z takich uprawnień i wydawali nakaz/zakaz wobec osób stosujących przemoc. Jest to znaczny wzrost w stosunku do roku 2023, kiedy policjanci 33 razy stosowali takie środki.

Powrót na górę strony