Różne powody wzywania policji – wszystkie nieprawdziwe. Nadużywanie numer alarmowego 112 jest karalne!
Osoby, które wywołują niepotrzebne czynności służb ratunkowych narażają się nie tylko na konsekwencje, ale też odciągają służby od pilnych zdarzeń. Przed sądem odpowie mieszkaniec Ełku, który złośliwie zadzwonił pod 112 twierdząc, że sąsiedzi szczują go psem. Inny mieszkaniec miasta został ukarany 500-złotowym mandatem- okłamał, że został pobity.
Wielokrotnie mówimy o różnych niepotrzebnych wezwaniach służb ratunkowych. Warto pamiętać, że wprowadzanie służb w błąd czy niepotrzebne wzywanie bez podstaw alarmowych jest karalne.
A niestety niechlubnych przykładów w powiecie ełckim nie brakuje.
Pod numer alarmowy zadzwonił (16.11.2024 r.) mężczyzna z Ełku twierdząc, że sąsiedzi go nękają i szczują psem. W trakcie interwencji policjanci ustalili, że zgłoszenie wynikało ze złośliwości i w ogóle nie polega na prawdzie. Policjanci za bezpodstawne wezwanie nałożyli na niego mandat, którego mężczyzna nie przyjął, więc sprawa zostanie skierowana do sądu.
Ponadto w trakcie interwencji mężczyzna znieważył policjantów. Jest to przestępstwo zagrożone karą do roku pozbawienia wolności.
Kolejne bezpodstawne wezwanie również było z Ełku. Mężczyzna zgłosił, że został pobity przez żonę i potrzebuje patrolu policji. To nie był jedyny telefon pod numer alarmowy, mężczyzna dopominał się o szybki przyjazd policjantów. Policjanci, którzy pojechali pod wskazany adres, nie stwierdzili prawdziwości tego zgłoszenia ani żadnego zagrożenia dla życia lub zdrowia. Para spożywała alkohol.
39-latek poprosił tylko, żeby policjanci poszukali mu zagubionego wcześniej portfela.
To niepotrzebne wezwanie zakończyło się dla niego mandatem w wysokości 500 złotych.