Cyberprzestępcy próbują podszywać się pod znany bank i oferują pieniądze z okazji urodzin banku
Przestępcy tworzą fałszywe strony internetowe, imitujące z dużą dokładnością te oficjalne. Na pierwszy rzut oka trudno jest odróżnić taką stronę od tej prawdziwej. Mieszkaniec powiatu ełckiego stracił w ten sposób prawie 5 tys. złotych po tym, jak kliknął w reklamę na portalu społecznościowym.
Ostrzegamy przed fałszywymi reklamami oferującymi możliwość otrzymania środków na konto z okazji urodzin banku. Na niebezpiecznych stronach cyberprzestępcy podszywają się pod prawdziwe banki i wyłudzają dane logowania w bankowości elektronicznej. Reklamy łudząco przypominają znany bank, poprzez podobne logo czy kolorystykę. Niestety klikając w te reklamy możemy stracić pieniądze.
Tak jak mieszkaniec powiatu ełckiego, który na portalu społecznościowym zobaczył post promocyjny swojego banku. Reklama zachęcała, że z okazji rocznicy banku można dostać pieniądze. Mężczyzna kliknął w link, został przekierowany do strony łudząco podobnej do strony banku. Wypełnił dane logowania. Niestety nie otrzymał obiecanych w reklamie pieniędzy, a z jego konta zostały wypłacone pieniądze - prawie 5 tys. złotych.
Mówimy o tym ku przestrodze!
Pamiętaj:
-
Nie klikaj w linki do zalogowania, które pojawiają się gdzieś jako reklama.
-
Sprawdzaj poprawność wpisanego adresu, zwróć uwagę na „literówki”.
-
Upewnij się czy elementy graficzne i treści na stronie logowania nie budzą podejrzeń (np. czy nie pojawia się żądanie podania numerów kart kredytowych, danych osobowych lub innych danych, o które bank nigdy nie pyta podczas procesu uwierzytelniania użytkownika).
-
Sprawdź, czy nie pojawiają się różnego typu komunikaty o błędach (np. trwa weryfikacja systemu).
-
Uważne czytaj otrzymane wiadomości sms do autoryzacji. Jeśli treść wiadomości nie dotyczy zlecanej dyspozycji, nie należy wpisywać hasła do autoryzacji.
-
Korzystaj bezpośrednio z logowania na stronie banku, by uniknąć fałszywych reklam z wyszukiwarek