Aktualności

Oszustwo przez SMS. Dopłata do przesyłki jako metoda wyłudzeń

Mieszkaniec powiatu ełckiego dostał SMS o zablokowaniu przesyłki i żeby ją odebrać, należy wejść w załączony link. Tak się złożyło, że akurat czekał na przesyłkę, więc mu to uwiarygodniło tę sytuację. Gdy jednak kliknął w podany w wiadomości link stracił ponad 1200 złotych. Policjanci ustalają teraz szczegóły tego zgłoszenia.

Oszuści podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o zablokowaniu paczki czy konieczności dopłaty do przesyłki. W wiadomości podany jest także link.

Niestety ofiarą takiego oszustwa stał się mieszkaniec powiatu ełckiego, który otrzymał SMS-a z informacją, że jego przesyłka została zablokowana. Mężczyzna właśnie czekał na paczkę, więc nie podejrzewał oszustwa. Kliknął w link dołączony do wiadomości SMS i w ten sposób dostał się na stronę internetową łudząco przypominającą stronę poczty. Tam był formularz do podania danych karty debetowej. Przekonany, że jest to konieczne do odblokowania przesyłki, mężczyzna podał te dane. Jak się okazało, z jego konta dokonane zostały 3 przelewy do Dubaju na kwotę ponad 1200 złotych.

Jak się chronić przed taką utratą pieniędzy?

Przede wszystkim nie klikajmy w linki w wiadomościach czy mailach. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też szczegółowo wiadomości od rzekomych czy kurierów - bardzo często pełne są literówek i błędów.

To zajmuje przecież tylko kilka minut, a może uratować nas przed stratą pieniędzy.


 

Powrót na górę strony