KORYTARZ ŻYCIA - obowiązek kierowców
Ułatwianie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu, zwłaszcza przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi i tworzenie korytarza życia, jest obowiązkiem kierowców. Korytarz życia to takie zachowanie kierujących na drodze, które pozwala na utworzenie wolnego pasa pomiędzy pojazdami stojącymi w korku w taki sposób, aby umożliwić szybki i bezkolizyjny przejazd dla pojazdów służb ratunkowych.
Korytarz życia (zwany także tunelem) to takie zachowanie kierujących na drodze, które pozwala na utworzenie wolnego pasa pomiędzy pojazdami stojącymi w korku w taki sposób, aby umożliwić szybki i bezkolizyjny przejazd dla pojazdów służb ratunkowych.
Jak utworzyć korytarz życia?
- Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować, albo usłyszysz sygnał karetki – zjedź na bok pasa.
- Jeśli droga ma dwa pasy lub więcej – zjedź na lewo, jeśli jedziesz lewym pasem, lub na prawo jeśli jedziesz pozostałymi pasami.
- W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą swobodnie poruszać się nawet w obu kierunkach.
Dzięki temu tworzy się dodatkowy pusty pas ruchu, którym mogą przejechać ratownicy lub też pojazdy zarządców dróg oraz pomocy drogowej biorące udział w konkretnej akcji ratowniczej. W przypadku innych pojazdów ruch takim korytarzem jest zabroniony.
Utworzenie korytarza życia dla pojazdów na sygnale nie jest jedynie miłym gestem, ale jest obowiązkiem uczestników ruchu drogowego. Za utrudnianie przejazdu kierowca może spotkać się z konsekwencjami prawnymi. Kwestie te są uregulowane przez przepisy kodeksu ruchu drogowego.