Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z Ełku włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi

18 października – Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi. Policjanci rozmawiają z młodymi ludźmi, by uświadomić ich, jak nie stać się ofiarą tego okrutnego przestępstwa. Wiedza może ochronić przed nieszczęściem.

Są takie dni w roku, które zwracają uwagę na trudne tematy. 18 października jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa.

Choć wielu wydaje się, że nie ma takiego problemu. A niestety statystyki mówią, że handel ludźmi jest trzecim, po broni i narkotykach, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Handel ludzi to głównie praca przymusowa, żebractwo, zmuszanie do kradzieży lub innych przestępstw, pobieranie organów. Przestępstwo to godzi w najwrażliwsze sfery życia człowieka, jego godność, prawo o decydowania o sobie, o swoim miejscu pobytu.

Ideą dzisiejszego dnia jest propagowanie świadomości o zjawisku i jego rozmiarach, a także wskazanie miejsc, gdzie można szukać pomocy.

Głównym celem działań policjantów w tym zakresie jest edukowanie i informowanie, zwłaszcza młodych osób, by były świadome problemu oraz wiedziały, jak nie stać się ofiarami handlu ludźmi.

Z tej okazji policjanci z Ełku spotkali się z młodzieżą Zespołu Szkół nr 5 w Ełku. Policjantka wyjaśniła, czym jest handel ludźmi i jakie przyjmuje formy. Przede wszystkim przestrzegała, by odpowiednio przygotować się do wyjazdu za granicę, by nie paść ofiarą handlu ludźmi. Przed wyjazdem trzeba rzetelnie sprawdzić czy praca jest legalna i jak najwięcej dowiedzieć się o pośredniku i potencjalnym pracodawcy, a przede wszystkim by decyzji o wyjeździe nie podejmować zbyt pochopnie.

Podkreślała, że niefrasobliwość, naiwność i łatwowierność w kontaktach, pokusa łatwego i szybkiego zarobku może nieodwracalnie zmienić życie, a propozycja interesującej, dobrze płatnej pracy może okazać się pułapką.

  • policjantka w szkole
Powrót na górę strony