Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Hej mamo to mój nowy numer zapisz go” – uważaj na takie wiadomości

Policjanci wielokrotnie otrzymywali informacje o fałszywych wiadomościach typu: „Hej mamo to mój numer, zapisz go. Rozbił mi się telefon i moja karta sim z numerem nie działa. Napisz do mnie..”. Nie klikajcie w podany w takiej wiadomości link! To oszustwo!

"Cześć mamo. To mój nowy numer" - tak z reguły zaczyna się wiadomość od oszustów, którzy nakłaniają osoby do kliknięcia w link.

Najczęściej działanie przestępców polega na skontaktowaniu się z pokrzywdzoną osobą poprzez popularną aplikację zainstalowaną w telefonie. W ostatnim czasie często są to wiadomości o treści: „Hej Mamo to mój numer, zapisz go. Rozbił mi się telefon i moja karta sim z numerem nie działa. Napisz do mnie”. Następnie osoba prosi o kliknięcie w przesłany link lub przekazanie pieniędzy (np. na nowy telefon).

Pamiętajmy zanim komukolwiek wykonamy przelew skontaktujmy się telefonicznie z tą osobą, zweryfikujmy tę informację i upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa. W takich sytuacjach, nigdy nie działajmy pochopnie, bo możemy stracić nasze oszczędności.

Pamiętajmy także, aby nie klikać w link niewiadomego pochodzenia, bądź przesłany przez nieznaną nam osobę. Ponadto nigdy nie należy podawać danych z karty płatniczej, czy też przesyłać pieniędzy, gdy prosi nas o to osoba korespondująca z nami i podająca się za członka bliskiej rodziny, tym bardziej z nieznanego numeru telefonu.

Powrót na górę strony