Policyjne spotkania na temat bezpieczeństwa w internecie
Policjanci wiele czasu i pracy poświęcają na działania profilaktyczne skierowane do dzieci i młodzieży. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć - podczas spotkań informują uczniów, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać i jak się przed nimi chronić, ale także jak nie popaść w konflikt z prawem. Z racji obchodzonego w lutym Dnia Bezpiecznego Internetu, w tym miesiącu działania policjantów skupiają się głównie wokół cyberbezpieczeństwa.
W lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Dlatego w tym czasie działania profilaktyczne policjantów skupiają się głównie na cyberbezpieczeństwie i policjanci spotykają się z dziećmi, młodzieżą, ale też z rodzicami oraz pedagogami, informując o internetowych zagrożeniach.
Zjawisko cyberprzemocy najczęściej dotyczy młodych internautów i polega przede wszystkim na obrażaniu, nękaniu, zastraszaniu, podszywaniu się pod inne osoby oraz publikowaniu i rozsyłaniu złośliwych komentarzy lub ośmieszających informacji. Niektóre z tych zachowań noszą znamiona czynów karalnych, za które grozi odpowiedzialność prawna, o czym policjanci także informują podczas spotkań.Celem takim zajęć jest przekazanie podstawowych treści dotyczących bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z sieci. Policjanci poruszają problem mowy nienawiści i hejtu. Rozmawiamy z młodymi ludźmi o koniecznej tolerancji i szacunku wobec siebie nawzajem.
Zapobieganie cyberprzemocy, informowanie o konsekwencjach i wskazywanie możliwości wsparcia dla ofiar to nieodzowne elementy policyjnych działań profilaktycznych.