Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali podejrzanego o włamania sprzed lat. Pomogły badania genetyczne i oznaczenie profilu sprawcy

Dzięki badaniom genetycznym i oznaczeniu profilu DNA sprawcy, policjanci ustalili mężczyznę, który w lutym 2016 roku włamał się domku letniskowego w Sajzach. Kryminalni ustalili, że mężczyzna włamał się jeszcze do jednego budynku oraz próbował włamać się do kolejnego. Mężczyzna został zatrzymany. Teraz za popełnione włamania grozi mu kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Ełccy kryminalni rozwiązali 3 sprawy dotyczące kradzieży z włamaniem do domków letniskowych na trenie gminy Ełk, do których doszło na początku 2016 roku. Stało się to możliwe dzięki badaniom laboratoryjnym zabezpieczonego materiału genetycznego, które pozwoliły na oznaczenie profilu DNA sprawcy. Pokazuje to, jak ważne jest znalezienie i właściwe zabezpieczenie śladów na miejscu przestępstwa przez policyjnych techników kryminalistycznych oraz praca operacyjna prowadzona przez policjantów.

Historia zaczęła się na początku 2016 roku, kiedy to policjanci otrzymali informację o dwóch włamaniach do domków letniskowych w miejscowości Sajzy oraz o nieudanej próbie włamania do trzeciego budynku. Jak ustalili śledczy, sprawca w jednym z przypadków wyłamał okiennice, wybił szybę w oknie, wszedł do środka i ukradł elektronarzędzia warte 1.000 zł. W kolejnym budynku wyłamał drzwi wejściowe, dostał się do środka i zabrał stamtąd kuchenkę elektryczną, wiertarkę, dwa czajniki, a nawet kurtkę i dwa swetry, powodując straty o łącznej wartości ponad 800 zł. Mężczyzna usiłował włamać się jeszcze do kolejnego domku letniskowego. Tam, wyłamał okiennice, wybił szyby i próbował dostać się do środka, ale wówczas został spłoszony przez włączony alarm.

Na miejscu włamań z zaangażowaniem i determinacją pracowali technicy kryminalistyczni, którzy zabezpieczyli różnorakie ślady. Mimo tego, sprawcy nie udało się wówczas ustalić, a postępowania umorzono. Jednak policjanci nie zapomnieli o tych włamaniach, przez cały czas pozostawały one w ich zainteresowaniu. Dziś opinia biegłych z zakresu badań biologicznych pozwoliła na oznaczenie profilu DNA sprawcy włamania do jednego z domów. Ełccy kryminalni żmudnie badając pozostałe sprawy ustalili, że ten sam mężczyzna włamał się do jeszcze jednego domku letniskowego i usiłował włamać się do kolejnego. Policjanci do tych sprawy zatrzymali 23-letniego mieszkańca gminy Ełk i przedstawili mu zarzuty. Mężczyzna przyznał się do wszystkich włamań. Teraz grozi mu kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.