Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„DZIEŃ ODBLASKÓW 2017” – NIECH TRWA CAŁY ROK!

6 grudnia kojarzy się z Mikołajkami. To właśnie dziś do wielu dzieci zajrzał Mikołaj z drobnym upominkiem. Najlepszym prezentem jednak jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Dlatego właśnie dziś policjanci przygotowali działania „Dzień Odblasków 2017”. W przedszkolu "Niezapomniajka" w Ełku policjanci ubierali choinkę w elementy odblaskowe, a na drodze rozdawali odblaski uczestnikom ruchu drogowego.

Idea „Dnia odblasków” wywodzi się z Norwegii, gdzie taki dzień organizowany jest co roku. W Polsce po raz pierwszy „Dzień odblasków” przeprowadzony został w 2016 roku. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zmroku poza obszarem zabudowanym, ale także w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

W tym roku w całej Polsce „Dzień odblasków” odbywa się dziś - 6 grudnia. Warmińsko - mazurscy policjanci włączyli się w promowanie idei tych działań, ponieważ każdego dnia, a nie tylko od święta powinniśmy pamiętać o ich noszeniu. 

Policjanci dzieciom

Do wielu dzieci zawitał dziś Mikołaj z małym prezentem. Przedszkolaków z "Niezapominajki" w Ełku odwiedzili policjanci, którzy wspólnie z dziećmi ubierali choinkę. Ozdoby były dość nietypowe - to zawieszki odblaskowe w kształcie śnieżynek. Odblaski w celu poprawy bezpieczeństwa przekazał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku. Oczywiście po "sezonie choinkowym" odblaski zostaną przekazane dzieciom, żeby mogły przyczepić je do kurtek i plecaków. 

 

 

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego podczas dzisiejszej służby rozdawali różne elementy odblaskowe uczesnikom ruchu drogowego: dzieciom, rowerzystom i kierowcom.

 

 

Świeć przykładem - załóż odblask

Jesienią i zimą odblaski nabierają szczególnego znaczenia. Długie, ciemne popołudnia, ciemne poranki, mgły, opady deszczu czy śniegu nie sprzyjają użytkownikom ruchu drogowego. Zgodnie z prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

 

Powrót na górę strony