Kierowca autokaru pod wpływem alkoholu - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Ełku

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowca autokaru pod wpływem alkoholu

Podczas kontroli autokaru policjanci zatrzymali kierowcę, który jechał pod wpływem alkoholu. Mężczyzna miał niecałe 0,5 promila alkoholu w organizmie i miał zawieźć pasażerów na wycieczkę do Zakopanego. Za wykroczenie grozi mu kara aresztu lub grzywny.

Dzisiejszej nocy policjanci skontrolowali autokar, który miał zawieźć pasażerów na tygodniową wycieczkę z Ełku do Zakopanego. W trakcie kontroli okazało się, że kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu. 62-latek miał blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy i zakazali dalszej jazdy. Mężczyźnie zgodnie z kodeksem wykroczeń grozi kara aresztu lub grzywny.

Policjanci sprawdzili także tarczę tachografu w autobusie. W wyniku tej kontroli ustalili, że kierowca naruszył przepisy dotyczące rejestrowania przewozu. Zgodnie z Ustawą o transporcie drogowym 62-latek został ukarany mandatem w wysokości 2.000 złotych.

W okresie wakacyjnym policjanci kontrolują wiele autokarów, które mają przewozić turystów.

Podczas tych kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i stanu trzeźwości kierowcy, posiadane przez niego dokumenty i zezwolenia. Ważna jest także kondycja psychofizyczna kierowcy autokaru, dlatego policjanci dokonują kontroli tachografów i zarejestrowanego na nich czasu pracy i odpoczynku. Dopiero, gdy wszystkie elementy policyjnej kontroli wypadną pozytywnie autokar może wyruszać w drogę.