NIE BĄDŹ OBOJĘTNY NA LOS BEZDOMNYCH. REAGUJ - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Ełku

Aktualności

NIE BĄDŹ OBOJĘTNY NA LOS BEZDOMNYCH. REAGUJ

Gdy temperatury spadają policja rozpoczyna wzmożone działania, mające na celu ochronę życia i zdrowia osób szczególnie narażonych na działanie niskich temperatur. Policjanci zwracają się z apelem, aby reagować, gdy widzimy osobę potrzebującą pomocy i nie przechodzić obojętnie wobec osób bezdomnych i samotnych. Nasza reakcja może uratować czyjeś życie!

Jak wskazują doświadczenia ubiegłych lat, niskie temperatury powietrza stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, zwłaszcza osób bezdomnych i samotnych. Każdego roku w okresie zimowym odnotowuje się przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. 

Nie przechodźmy zatem obojętnie wobec osoby narażonej na wychłodzenie leżącej na trawniku, czy na ławce w parku. Najprostszym sposobem jest poinformowanie odpowiednich służb dzwoniąc pod numer telefonu 112.

Policja jest jedną z wielu instytucji, które niosą pomoc osobom narażonym na wychłodzenie. Funkcjonariusze na co dzień podejmują wzmożone działania prewencyjne i pomocowe, zmierzające do udzielania wsparcia każdemu, kto tego potrzebuje. Naszym zadaniem jest przeciwdziałanie  tragicznym zdarzeniom, jakim są zamarznięcia osób.

Stąd dzielnicowi sprawdzają swoje rejony służbowe pod kątem wytypowania osób, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami wychłodzenia organizmu. O takich mieszkańcach informują ośrodki pomocy społecznej.

Zarówno dzielnicowi, jak i pozostali policjanci podczas codziennej służby sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, tj.: dworce, tereny przydworcowe, pustostany czy ogródki działkowe, zapobiegając ich wychłodzeniu.

Policjanci współpracują w tym zakresie z innymi instytucjami pomocowymi. Nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców o informowanie stosownych placówek o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Skuteczność naszych działań, uzależniona jest także od aktywności i wrażliwości naszych mieszkańców, którzy nie przejdą obojętnie wobec osoby narażonej na wychłodzenie.

Nie bądźmy zatem obojętni. Zadzwońmy pod numer 112- apelują policjanci - to zajmie tylko chwilę.

Miejsca, gdzie osoby bezdomne mogą znaleźć schronienie i pomoc

Dom dla Osób Bezdomnych i Najuboższych

Monar - Markot

ul. Dąbrowskiego 3C

Dom im. Św. Ojca Pio

„Caritas” Diecezji Ełckiej

ul. Kościuszki 27

Stołówka Miejskiego Ośrodka

Pomocy Społecznej w Ełku

ul. Wojska Polskiego 24

Dom Dziennego Pobytu im. Św. Ojca Pio

„Caritas” Diecezji Ełckiej

ul. Kościuszki 17

 

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego został uruchumiona bezpłatna, całodobowa linia 0800 165 320 dla osób bezdomnych. Kontakt umożliwia uzyskanie informacji na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy na terenie całego województwa.