Bezpieczna droga do szkoły - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Ełku

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna droga do szkoły

Od dziś na drogach regionu ruszają policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Dla policjantów to czas by objąć swoim nadzorem szczególną grupę - najmłodszych uczestników dróg. Patrole w rejonach szkół i przedszkoli, rozmowy z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się po drogach i edukacja skierowana także do osób dorosłych - tak będą wyglądały najbliższe tygodnie w regionie.

1 września – czas wyruszyć w drogę

Dla wielu dzieci będzie to czas pierwszego samodzielnego pokonania dystansu do i ze szkoły. Warto więc zadbać o  ugruntowanie ich wiedzy o ruchu drogowym. Solidne podstawy oraz pomoc i dobry przykład na pewno dadzą dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Policjanci będą spotykać się z dziećmi w szkołach, a także prowadzić zajęcia warsztatowe na drogach.

Zadbają o bezpieczeństwo uczniów w rejonach szkół

W pierwszych tygodniach września policjanci skoncentrują się na bezpieczeństwie w okolicach szkół i przedszkoli. Będą nadzorować przejścia dla pieszych, sprawdzać jak kierowcy wywiązują się z obowiązków wobec pieszych, wyciągną konsekwencje wobec tych, którzy będą łamali przepisy ruchu drogowego. Pomogą najmłodszym w bezpiecznym przejściu przez jezdnię. Policjanci będą także kontrolować stan techniczny oraz wyposażenie tych pojazdów, które będą dowozić dzieci do szkół. Sprawdzą stan trzeźwości ich  kierowców. Będą także bacznie przyglądać się, w jaki sposób rodzice przywożą swoje pociechy do szkół i przedszkoli. Wyegzekwują obowiązek używania pasów bezpieczeństwa, zwrócą uwagę na sposób przewożenia dzieci.

Bezpieczeństwo dzieci to sprawa  dorosłych

Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego każe dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat - sytuacja ta nie dotyczy strefy zamieszkania, gdzie dzieci mogą swobodnie się poruszać. Przepis ten nie dotyczy drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. 

Dzieci powinny być przewożone w aucie zgodnie z przepisami. Podczas kompletowania szkolnej wyprawki warto pamiętać o elementach odblaskowych. Mały odblask w jakiejkolwiek formie zapewni dziecku widoczność podczas nadchodzących jesiennych i zimowych  dni.

Warto rozmawiać z dziećmi o zasadach ruchu drogowego każdego dnia przy okazji spacerów, jazdy autobusem, autem, czy chociażby wspólnego wyjścia po zakupy. Podstawy bezpiecznego zachowania muszą być poparte dobrym przykładem. Dziecko to doskonały obserwator i na pewno powieli takie wzorce, jakie zaprezentuje mu rodzic.