KWP: ŻYCIE JEST PIĘKNE. NOŚ ODBLASKI - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Ełku

Aktualności

KWP: ŻYCIE JEST PIĘKNE. NOŚ ODBLASKI

Nieważne czy jesteś mały czy duży, nieważne ile masz lat, czy jesteś kobietą, dziewczynką, chłopcem czy mężczyzną. Dla każdego z nas życie stanowi najcenniejszą wartość. Dlaczego? Bo życie jest piękne. I warto o nie dbać.

Jesienią i zimą odblaski mogą uratować życie. O sile małego światełka policjanci przypominali już wiele razy. Używanie elementów odblaskowych to obowiązek prawny. Brak odblasku poza obszarem zabudowanym po zmroku może kosztować więcej niż przysłowiowy mandat. Można stracić coś najcenniejszego - własne, piękne życie. Policjanci ruchu drogowego po raz kolejny zwracają uwagę na konieczność używania elementów odblaskowych.

Siła pozytywnego przekazu

Policjanci przy każdej okazji przypominają o tym jak ważna jest troska o własne bezpieczeństwo na drodze. Możnaby uznać, że każdy rozsądny człowiek zdaje sobie z tego sprawę. Niestety, zdarzają się wypadki, w których niechronieni uczestnicy tracą życie, bo ignorują podstawowe zasady poruszania się po drodze.

Brak odblasku – konsekwencje

Polskie prawo od 31.08.2014 roku stanowi, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Za niestosowanie się do przepisów niechroniony uczestnik może zostać ukarany mandatem do stu złotych. Ta kwota wydaje się dość niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też bardzo wysoka w porównaniu do ceny odblasku. Każdy element odblaskowy wpływa na poprawę widoczności.

  • Policjantka rozdaje odblaski podczas spotkania w szkole
  • Działania Bezpieczna Droga do Szkoły